Toimetuse kontakt: arireisija@estravel.ee
Reklaam: reklaam@estravel.ee

Koroonaaja uus trend – workation

Kaks aastat maailma laastanud koronoonaviirus on oma jälje jätnud ka majutuse maastikule. Kriisi alguses kukkus paljudes maailma hotellides täituvus nulli, töötajad koondati, paljud asutused sulgesid oma uksed kas ajutiselt või jäädavalt. Õnneks on kriis kaasa toonud ka mõningad positiivsed uuendused.

Nii palju rõhku pole puhtusele majutus-ettevõtetes küll kunagi varem pööratud. Pidev desinfitseerimine, söögisaalides toidu klaasi taha paigutamine ja veel mitmed abinõud on päästnud turismipiirkondades olevate hotellide eluolu. Küll aga on valusamalt pihta saanud ärireisijatele suunatud hotellid. Paljud kohtumised-koosolekud-arutelud kolisid internetti ning ärireisijate vajadus välisreiside järele vähenes drastiliselt.

Kriis on aga mõjunud soodsalt kõikvõimalikele tühistamis-ja muutmistingimustele. Kui veel aastal 2019 olid sageli soodsaimad hinnad sellised, mis muutmist ja tühistamist ei võimaldanud, siis tänaseks on enamik majutuse hindadest palju paindlikumad ning enamasti on tasuta tühistamine lubatud. Kriisi alguses tabasid ka mitmed Eesti hotellid ära võimaluse müüa tube neile, kel kontor kinni, kuid kodus töötamine (nt väikeste laste, kehva internetiühenduse vmt tõttu) keeruline. Koos hommikusöögiga toa sai kätte 30 € eest. Igati soodne lahendus n-ö varukontoriks ja hotellidele võimalus raske aeg üle elada.

Kriisiga kaasnes ka laialdane kaugtöö. See andis võimaluse töötada mitte ainult oma kodust, vaid ka näiteks reisil olles. Nii kasutatakse aktiivselt võimalust minna nädalaks, kaheks või kuuks ajaks soojemasse kliimasse ning teha kaugtööd sõna otseses mõttes palmi alt või basseini äärest ning ühendada see puhkusega. Selle tarbeks on käibel lausa uus sõna – workation (work + vacation).

Workation’it võib laias laastus jagada 3 alamkategooriasse:

• puhkuse pikendamine. Kui sa soovid sihtkohas kauem viibida, aga puhkust on näiteks vaid nädal saada, siis teise nädala teed kaugtööd, samal ajal kui pere/kaaslased puhkust jätkavad;

• pikaajaline reis. Kui ajavahe ja sinu töö iseloom võimaldavad, siis võib kas või terve talveperioodi kaugtööd harrastada ja kaamosest põgeneda;

• kaugel elavate sõprade ja sugulaste külastamine koos kaugtööga. Pole ju mõtet teise maailma otsa sõita, et vaid nädalavahetusel sugulastega koos olla. Ilmselt käivad ka nemad tööl. Seega tasubki ette võtta pikem reis: päeval teevad kõik tööd ning õhtud ja nädalavahetused
kuuluvad koosveedetud ajale.

work+vacation

Üks variant on veel kogu ettevõtte või osakonnaga üheskoos kaugtööle sõita ja seeläbi ka meeskonnatunnetust parandada.
Olenevalt sõitjate arvust saab rentida kas privaatse villa või hotellitoad.

MIDA KAUGTÖÖ PUHUL SILMAS PIDADA?
Jälgi sihtkohariigi ajavööndit ja tööaega ning planeeri muud tegevused selle ümber.

Kõige olulisem on korralik internetiühendus ja telefonilevi!
Enne majutuse broneerimist veendu, et seal oleks korralik ja stabiilne wifi . Arvesta ka sellega, kui palju seadmeid korraga võrku vajavad. Ettevaatlik tasuks olla majutumisel mägedes ja metsas.

Veendu, et saaksid vajadusel töötada ja koosolekuid pidada ilma taustamürata. Kui akna all on festival, siis see võib osutuda häirivaks. Tasub ka uurida, kas majutusasutuse läheduses on toimumas suuremaid ehitustöid, mis tekitavad müra kogu tööpäeva vältel.

Oluline on ka majutuskoha turvalisus – kas seal on seif, et saaksid oma seadmed vajadusel turvaliselt ära panna? Igas rendikorteris ei pruugi seda olla, seetõttu tekib ka turvarisk.

Vali sihtkoht, kus on hea tervishoid, ja vormista kindlasti korraliku kattega reisikindlustus.
Koroona tõi kaasa ka erinevates riikides erinevad piirangud, seega enne reisile minekut oleks mõistlik nendega tutvuda, et sihtkohta jõudes ebameeldivaid üllatusi ei tekiks.

Workation’i suurim väljakutse on enesedistsipliin ja töörutiiniga jätkamine, selle asemel et ringi rännata ja sihtkohta avastada.

Autor: Mauri Saarend, Estraveli kontserni ostujuhtimise direktor. / Foto: Shutterstock. 21. september, 2022

Artiklite arhiiv

1